Dela nyhet
Jon Jenca till Pirates Basketball !
10 jul, 12:22 0 kommentarer

Jon Jenca till Pirates.
Vi är glada att hälsa Coach Jon Jenca välkommen till Pirates Basketball.
Jon kommer från Marbo och coachade förra året deras damlag i Basketettan, och har även haft ansvaret för Westra distriktslag i DU.16.
Jon kommer att förstärka vårt Coachteam kring våra basketettan lag i seniorverksamheten.
Sportchef Henric Löfvenborg.
Yes !,
Så glad över att Jon vill ansluta till Pirates, Jon kommer att jobba tillsammans med vårt Coachteam och vara en del av vårt herr & damlag. Jon är en välutbildad och ambitiös person som har förmågan att entusiasmera människor omkring sig. en ledare som förstår uppgiften och kan få spelare att växa, har sett mycket av honom och framförallt nu under distriktslagsturneringen där han gjorde ett riktigt bra jobb med sin grupp. Jag ser att Jon kommer bidra på många olika nivåer och tillsammans med nuvarande coacher så tror jag att vi kommer att se Pirates lyfta ännu ett steg.
Coach Jon Jenca:
Efter många säsonger i min tidigare förening kände jag att det var dags att ta nästa steg – att söka en ny utmaning och ny energi. Jag har haft en bra dialog med Henric under en längre tid och fått en stark känsla för klubbens vision och ambition. Det finns en tydlig riktning i vad man vill uppnå, och mitt uppdrag blir att vara med och driva lagen mot de uppsatta målen tillsammans med tränarstaben. Det väntar ett spännande år, och jag ser verkligen fram emot att komma igång och jobba med spelarna.
Kommentarer